Tohoku University International House

Marzenie przyjeżdżających, senny koszmar (niektórych) wyjeżdżających – International House. Jeden z kilku akademików uniwersytetu, zbudowany pod koniec lat 80., wyróżnia się swoją „międzynarodowością”. Nie jest to jednak „międzynarodowość” jaką określamy Paryż czy Londyn i próżno tu jednak szukać znanych postaci świata kultury i nauki. Większość mieszkaców stanowią podjerzanie zachowujący się Azjaci (głównie Chińczyczycy, Koreańczycy i mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej). Na korytarzach jest cicho i spokojnie, równowagę natury zakłócają tylko zapachy pożywienia przygotowywanego przez mieszkańców (czasami przy otwartych drzwiach…)

W części wspólnej obowiązuje kilka istotnych reguł, wśród których wyróżniają się „No smoking while walking” i „Please replace vacuum cleaner after using”. Mamy spory hol (ロビー), wspólne łazienki, salę do ping-ponga i spory parking rowerowy. Na każdych drzwiach jest nr pokoju, można też umieścić kartkę ze swoim imieniem:

2013-05-06 23.25.18Wnętrze pokoju nie jest zbyt obszerne, ale jak na jedną osobę w zupełności wystarcza. A biorąc pod uwagę, że praktycznie tylko śpię w pokoju, to nawet za dużo tu miejsca 😉

2013-05-06 23.05.13 2013-05-06 23.05.462013-05-06 23.06.22Nie wiem, dlczego zdecydowano się na umieszczenie w pokoju aneksu kuchennego, a nie łazienki, ale widać takie było zapotrzebowanie potencjalnych mieszkańców…

Rozmieszczenie gniazdek jest całkiem rozsądne i tylko światłowód wychodzący za lodówką, 5 metrów od biurka, trochę psuje dobre wrażenie. Jak na niedużą powierzchnię jest mnóstwo szafek, półek, szuflad itp. i wszystkie przetrwały już niejedno trzęsienie ziemi. 2013-05-06 23.07.04Jest też takie cudo:

Półki są położone zbyt blisko, a do tego szklane drzwi są rozsuwane do połowy, więc ciężko tam włożyć jakąkolwiek książkę.

Ważnym elementem w pokoju są worki na śmieci. W Japonii segregacja odpadów ma długą tradycję, więc od razu zostaliśmy wyposażeni w obszerny przewodnik po segregacji śmieci. Osobno odpady domowe, kartony, tworzywa sztuczne (bez PET), butelki PET i puszki. Każdy rodzaj śmieci jest odbierany konkretnego dnia tygodnia, więc dobrze mieć rozpiskę i trzymać rękę na pulsie 😉 Odpadki domowe i plastiki (プラ) zbiera się do specjalnych toreb, będących jednoczesnie dowodem opłaty za odbieranie odpadów. W sklepach można kupić takie torby:

2013-05-06 23.07.51Dostepne są w trzech rozmiarach, mają zaznaczone co wolno, a czego nie wolno wrzucać i z tego co zaobserwowałem system działa całkiem sprawnie.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia jest mój Mitsubishi VGT:

2013-05-06 23.09.51Grzejnik gazowy jest niezbędny, ponieważ w Japonii nie stosuje się centralnego ogrzewania, a domy są bardzo słabo izolowane. Jeżeli na zewnątrz jest 12 stopni, to u mnie w pokoju jest między 11 a 14. Bardziej zaawansowane mieszkania mają więcej możliwości grzania, ale nam musi wystarczyć to 🙂 Czekamy więc niecierpliwie na ciepłą część maja…

Reklamy

8 thoughts on “Tohoku University International House

  1. Łooo, posprzątał…
    Nie wspomnę, że u niektórych Mitsubishi nie działa i jedynym źródłem ciepła jest różowa suszarka

  2. Wygląda dość ponuro, ale to pewnie wynika z mojego, laickiego, wyobrażenia Japonii.

      • Zostaje Ci wybaczone wspaniałomyślnie, ale jutro koniecznie musi być nowy wpis. Nie po to sprawdzam kilka razy dziennie 🙂

  3. Pingback: Nowa okolica na pierwszy rzut oka | Katahira 2-1-1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s