Medical Checkup

Miało być o ruchu drogowym, ale dziś miało miejsce istotne wydarzenie – okresowe badanie lekarskie studentów. A że nie przypominało tego, co u nas kryje się pod tym terminem – zapraszam do zapoznania się z japońskim rozwiązaniem!

Badania trwają przez dwa tygodnie i odbywają się w przychodni na terenie uniwersytetu. Dotyczą wszystkich studentów (z wyjątkiem I roku studiów licencjackich). Biorąc pod uwagę że studentów jest prawie 20 000, jeszcze wczoraj nie wyobrażałem sobie jak mogą dać radę…

Każdy student dostaje pocztą kopertę z kwestionariuszem, do którego przed badaniem trzeba wpisać swoje dane i odpowiedzeć na ok. 50 pytań związanych ze stylem życia. Niektóre pytania są naprawdę ekstra – „Do other people tell you that you eat a lot?”, „How often can you relax?”, „How often do you eat late-night snacks?”. Każdego dnia przychodzą studenci konkretnego wydziału – dziś oprócz naszego kursu byli też studenci Life Sciences (M1&2) i Engineering (M1). Kolejka zaczęła się ustawiać ok. godzinę przed otwarciem punktu, ale na początku nie rosła zbyt szybko.

Po otwarciu przychodni okazało się, że wcale nie jest duża – wszystko rozgrywało się na korytarzu i w trzech pokojach oraz w trzech ciężarówkach (tak, tak) stojących na zewnątrz. Kolejka studentów wchodziła do budynku, przechodziła przez pokoje i wychodziła na zewnątrz. W każdym pokoju działo się coś innego. W pierwszym upchane było kilkanaści zestawów do mierzenia ciśnienia. Siadasz, wsuwasz rękę w rękaw, za chwilę maszyna drukuje papierek z wartościami ciśnienia, tętna i szumów (cokolwiek to jest). Z tym papierkiem wchodzi się do pokoju wagowo-miarowego. W trakcie, gdy kolejna maszyna mierzy cię i waży, pani wpisuje wynik poprzedniego badania na kartę i już ruszasz dalej. Pokój z kartką „internal organs” – kilka stanowisk z zasłonkami. Badanie oka „na oko”, macanie gardła i osłuchiwanie klatki piersiowej w tempie ekspresowym. Przy wyściu oddajesz kartę, dostajesz numerek i wchodzisz do ciężarówki, z której za 20 sekund wychodzisz po rentgenie klatki piersiowej.

I tak jak otworzyli o 13.15, tak o 13.32 byłem już przebadany od góry do dołu. Wyglądało to trochę jak w fabryce, ale było o niebo wygodniejsze, niż nasze badania na które trzeba się zapisać, potem i tak wszystko się opóźnia.

Mamo, wszystko ze mną w porządku 😉zdjęcie

Reklamy

2 thoughts on “Medical Checkup

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s