Sendai: orientacja w mieście

Sendai jest dość dużym miastem. Liczy ok.miliona mieszkańców, ale z racji dość niskiej zabudowy domki rozrzucone są na dużej powierzchni. Poniższa mapa przedstawia centrum miasta:

sendaiCityMap_largeNajważniejszy punkt to stacja kolejowa – po prawej stronie mapy, otoczona wieżowcami wypełnionymi przeróżnymi sklepami z odzieżą, elektroniką i muzyką. W kierunku zachodnim rozciąga się centrum, z główną aleją północ-południe, Higashi-nibancho-dori i trzema alejami wschód zachód: Jozenji-dori, Hirose-dori i Aoba-dori. Te ostatnie są otoczone wysokimi budynkami i przykryte koronami drzew, co wygląda naprawdę imponująco:

2013-05-18 18.09.29Na południowym krańcu centrum widać mój instytut: Institute of Multidisciplinary Research for Advanced Materials, kawałek na zachód znajduje się natomiast Institute for Materials Research – najbardziej szpanerska jednostka Tohoku University, instytut, który w dziedzinie inżynierii materiałowej znajduje się od lat w pierwszej trójce na świecie.

Na północ od kampusu Katahira znajdują się dwie istotne aleje: Kokubuncho-dori i Ichibancho-dori. Ichibancho jest długim pasażem handlowym, przenzaczonym tylko dla pieszych i w dni wolne od pracy bardzo zatłoczonym. Wraz z odchodzącym prostopadle na wschód Chuo-dori jest miejscem dla dziesiątek restauracji, sklepów, butików i punktów usługowych. Swoje sklepy mają tam producenci licznych ekskluzywnych wyrobów.

Kokubuncho jest natomiast wąską aleją otoczoną dziesiątkami klubów i miejsc spożywania alkoholu (izakaya). Wieczorami panuje tam duży tłok i gwar, postaram się to udokumentować fotograficznie.

W górnej części mapy znajduje się szpital uniwersytecki wraz z kampusem Seiryo. Po lewej stronie rzeki jest natomiast kampus Kawauchi, a dalej na zachód, kawałek za granicami mapy, zaczynają się góry i kampus Aobayama.

W nadchodzącym tygodniu postaram się napisać o poruszaniu się po mieście i miejscach, gdzie warto coś kupić!

Reklamy

One thought on “Sendai: orientacja w mieście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s