Kandydatów ciąg dalszy

Zmobilizowany zainteresowaniem poprzednim postem, postanowiłem dodać jeszcze kilka kandydatur do tytułu „rzeczy roku”. Nie tylko aparatura powinna być bowiem reprezentowana w tak ważnym plebiscycie.

E) Gratka dla fanów H-cube:
IMG_0958
Dla niewprawionego oka może wydawać się to cudo zdobyczą zbieracza złomu po demobilizacji Armii Czerwonej, ale to niezwykle przydatne urządzenie. GPC, czyli chromatograf, który dzieli związki pod względem wielkości cząsteczek. Jeżeli więc nastrzykniemy mieszaninę kilku związków o podobnej budowie chemicznej, ale różnej masie, możemy uzyskać ich dobry rozdział. Ważna rzecz: to urządzenie jest preparatywne, tj. nie tylko analizuje, ale także pozwala na wydobycie produktów rozdziału ze środka. I teraz najważniejszy ficzer: po przejściu przez kolumnę i detektor, mieszanina może zostać zawrócona do rozdziału ponownie, a potem ponownie… I trakcie tego „recyklingu” nie jest zużywany rozpuszczalnik! Także można praktycznie bezkosztowo pozostawiać próbki (do 3 mL roztworu) na całą dobę, aby tak sobie krążyły w środku, a gdy już uznamy że są wystarczająco podzielone, zbieramy frakcje… Mamy też nowe urządzenie, pozwalające na rozdział większej ilości (do 10 mL).
IMG_0959

F) Urządzenie, którego nazwy nie znam i nie wiem do czego służy, ale podczas pracy bardzo efektownie miga białymi LEDami. Naprawdę!
IMG_0960

G) I na koniec coś wyjątkowego. Podkładki pod kubek (bądź kufel) z okładkami Angewandte Chemie:
IMG_0956
Nie wiem w jaki sposób weszliśmy w ich posiadanie, ale uważam, że są naprawdę ekstra i czasopismo świetnie wykorzystało fakt, że na ich okładkach grafiki są w kształcie koła.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s