Konstrukcja wstrząsoodporna

Ponad rok temu, przy okazji okresu kwitnienia wiśni, pojawiło się na moim blogu zdjęcie budowanego po sąsiedzku budynku:
SakuraWtedy zwracałem uwagę na pozostawione na placu budowy drzewo, teraz budynek jest ukończony i lada moment będą się wprowadzać pracownicy. Wybraliśmy się z kolegami na wyprawę dookoła budnyku i oto co znaleźliśmy:
bud1Budynek jak budynek, pomijając stylizowane na ceglane drzwi, ale spójrzmy na podstawę: między gruntem a betonową konstrukcją znajduje się kilkucentymetrowa szczelina.
bud2Na żółtej tabliczce jest wytłumaczenie tego fenomenu. „Ten budynek jest wstrząsoodporny. W przypadku silnego trzęsienia ziemi może się poruszać w poziomie do 50 cm. Prosimy nie pozostawiać przedmiotów w odległości 50 cm od podstawy”. A dookoła namalowania biała linia wskazująca „strefę bujania”. Czyli niby można zostawić rower, ale w przypadku silnego trzęsienia ziemi może zostać staranowany… budnynkiem. A że ostatnie porządniejsze trzęsienie było w sierpniu zeszłego roku, możemy się pewnie spodziewać czegoś tego lata. I pewnie brzmi to nierozsądnie, ale chciałbym zobaczyć, jak pięciopiętrowy budynek majta się w lewo i prawo na długość ramienia.

Polecam zajrzeć na stronę z filmami centrum badawczego Hyogo.

Reklamy

One thought on “Konstrukcja wstrząsoodporna

  1. Zacząłem czytać, „Ponad rok temu” i myślę „eee, przecież nie pisałeś (chyba) tego bloga jeszcze z PL”. I wtedy do mnie dotarło, że wyjechaliście prawie 14 miesięcy temu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s