Stypendium MEXT: część druga

No dobra, wiemy już, że chcemy spróbować swoich sił w rekrutacji, od czego więc zacząć? Nie jest to takie proste. Zanim dostaniemy się na proces rekrutacyjny do ambasady, musimy zostać przetrawieni przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, podlegające Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ale – nie możemy się zgłosić sami! Musi nas skierować uczelnia macierzysta. Także zaczynamy od uczelni.

Nie wiem jak jest to zorganizowane na innych uczelniach, ale na Politechnice Warszawskiej należy zacząć od Centrum Współpracy Międzynarodowej. Gdy pierwszy raz się tam pojawiliśmy, nie bardzo wiedziano o jakie stypendium chodzi, ale pracownicy szybko się dowiedzieli i pomogli nam przygotować niezbędne dokumenty. Także + dla PW. Na tym etapie trzeba mieć trochę stempelków od prorektorów, dziekanów itd., wykaz ocen ze studiów oraz plan badań. No właśnie – jaki plan badań? Ma to być naukowa propozycja tego co chcielibyśmy w Japonii robić w trakcie studiów. Oczywiście od tego do jakiego zespołu trafimy – przynajmniej w naukach przyrodniczych i ścisłych – zależy co będziemy naprawdę robić. Plan badań, który składamy tutaj, służy raczej pokazaniu, że wiemy co chcemy i mamy jakąś wizję przyszłej pracy. W praktyce może być zupełnie niezwiązany z naszą przyszłą tematyką badawczą.

W BUWiWMie nasza aplikacja jest przeglądana i następuje pierwszy odsiew. Nie wiem na jakiej podstawie wybierani są kandydaci zakwalifikowani do kolejego etapu i nie podejmę się publicznie wyrazić swoich przypuszczeń. Warto tylko pamiętać, że to stereotypowy urząd i bardziej wrażliwi osobnicy mogą stać się trochę nerwowi podczas konfrontacji z pracownikami. Jeżeli więc komuś wydaje się, że tydzień przed terminem składania aplikacji pracownik odpowiedzialny za to konkretne stypendium nie weźmie urlopu albo chociaż weźmie, ale przekaże swoje kompetencje komuś na zastępstwo – to ostrzegam, że można się zawieść. Z BUWiWMu wybrańcy kierowani się do ambasady na kolejny etap.

Termin składania aplikacji w tym roku wypada 30 marca. Neliczne szczegóły można znaleźć na stronie BUWiWMu, w zakładce „oferta stypendialna” -> „Japonia”. Dla bezpieczeństwa oczywiście lepiej załatwić papierologię z zapasem tygodnia-dwóch. W BUWiWMie nie ma żadnych rozmów kwalifikacyjnych, to dopiero potem. W moim podejściu było około 60 aplikacji, dalej przeszło 30. Także tłumu nie było, ale jednocześnie można było na tym etapie odpaść. Wtedy smuteczek, zwłaszcza, że nie wiadomo za bardzo dlaczego.

Wyniki pierwszej kwalifikacji przyszły nam w maju, niewiele przed kolejnym etapem – egzaminami i rozmową w ambasadzie Japonii. O czym w kolejnym odcinku.

Reklamy

7 thoughts on “Stypendium MEXT: część druga

  1. Dzięki za opis i info. Papiery złożyłam, ale nie wiem tak naprawę na co się rzuciłam. Czekam więc na część 3cią, szczególnie ciekawa jestem kiedy przychodzą wyniki i w jakiej formie oraz wybór uczelni.

      • Super! Przyda się na pewno. Właśnie nie, tzn. nie dostałam maila i nie ma na stronach, może trzeba będzie się pofatygować gdzieś.

  2. właśnie, gdzie przychodzą wyniki? Pocztą, na wydział? Nigdzie tego nie ma napisanego…

  3. Rzecz w tym, że BUWiWM w zasadzie nie powinien decydować o tym, kto przechodzi do następnego etapu, a kto nie – jego funkcja powinna się ograniczać wyłącznie do potwierdzenia, że otrzymałeś wymagane wykształcenie. To nie BUWiWM wypłaca stypendium, więc o jego przyznaniu powinien decydować wyłącznie oficjalny proces rekrutacji. Zresztą w większości krajów podania na stypendium przyjmują bezpośrednio ambasady. Ale to już taka polska specyfika, że urzędnicy lubią się poczuć ważni.

    • Słuszna uwaga. Nie wiem nawet na jakiej podstawie odrzucają kandydatów przed zgłoszeniem do ambasady. W koncu to nie Bangladesz, że tłumy próbują się dostać na stypendium.

  4. Pingback: Trzy lata za pasem! | Katahira 2-1-1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s