O nowym stanie skupienia i starym, suchym lodzie, ale w supermarkecie.

Powoli przetacza się przez internety wieść o odkryciu interesujących właściwości materiału nazwanego metalem Jahna-Tellera. Materiał jest dobrze ściśniętą mieszaniną fullerenu C-60 i rubidu. Interia.pl pisze o „międzynarodowym zespole naukowców”, ale nie chwali się, że to zespół z japońskiego uniwersytetu. Na dodatek jest to Uniwersytet Tohoku ( ͡° ͜ʖ ͡°), więc ja uzupełnię ten brak. Kierownikiem tego interesu jest prof. Kosmas Prassides, a jego grupa formalnie należy do projektu ERATO mojego ulubionego prof. Hiroyuki Isobe. Jeśli ktoś chce zasięgnąć wiedzy na temat odkrycia u źródła, to polecam zajrzeć na stronę instytutu, w zakładkę press release.

Jednak nauka nauką, a ważne jest, jak technologia wchodzi pod strzechy. W pobliskim supermarkecie Tokyu mogę skorzystać z dwóch fajowych usług (po japoński saabisu). Pierwsza z nich to chłodzone szafki. Chwila, nie jest to wcale tak głupie, jak brzmi. Wracając „z miasta” często spieszymy się do domu z zakupami, które muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. I o ile różnego rodzaju torby termiczne częściowo ułatwiają sprawę, to w Japonii, z racji wysokiej temperatury i wilgotności, jest trochę trudniej, niż się może wydawać. Jeżeli więc spieszymy się do domu, to raczej nie zajdziemy do sklepu, żeby dokupić jeszcze jakąś głupotę. I tu wychodzi nam na przeciw firma Tokyu, która przy wejściu proponuje chłodzone szafki. Zostawiamy uprzednio zdobyte zakupy, kupujemy na spokojnie co chcemy i wracamy obładowani do domu. Bardzo mi się to rozwiązanie podoba.

Ale lepszy bajer jest w środku. Jeśli kupujesz coś, co powinno być przechowywane w zamrażarce, to otrzymujesz żeton na dorai aisu saabisu, czyli na darmową porcję suchego lodu. Z początku myślałem, że to jednak zwykły lód, ale wrzuciłem do maszyny żeton, podstawiłem torebkę i zgarnąłem w nią garść pastylek suchego lodu. Po szczelnym zamknięciu torby, objętość zawartości zaczęła pęcznieć (suchy lód sublimuje), a w przypadku zwykłego powinna się trochę zapaść (wychłodzone powietrze ma większą gęstość). Ale najważniejsze, że zawartość torebki dotarła do domu w stanie porządnie zmrożonym! Elegancko!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s