O mnie

img_3258-0.jpg

Jestem naukowcem, pracującym na styku chemii i biologii. Przez cztery lata mieszkałem i pracowałem w Japonii; najpierw na północy, w Sendai, a potem w okolicach Tokio. Wtedy zacząłem też prowadzić Katahirę 2-1-1. Po zakończeniu japońskiej przygody ruszyłem dalej w świat, do północnej Kalifornii.

Lubię swoją pracę, fotografię, czytanie Wikipedii i rock progresywny. W pracy naukowej w szczególności interesują mnie rozwiązania, które są genialne w swej prostocie i te, które da się w przyszłości dobrze sprzedać.

Chciałbym kiedyś usłyszeć po swoim wystąpieniu konferencyjnym: „Thank you, Adam, that was a pretty good piece of science”.

Reklamy

One thought on “O mnie

 1. Cześć Adam na tę stronę trafiłem przypadkiem szukając informacji/ciekawostek o Japonii w języku Polskim i zaglądam tutaj czasem.Jesteś chemikiem.Więc chciałem spytać bo chodzi mi kilka dziwnych pytań po głowie:
  1.Czy istnieją związki organiczne które wrzą w temperaturze pokojowej 20 stopniach Celsiusza a skraplają się w 4 C? Chodzi mi o OTEC (Ocean Thermal Energy Conversion) Czy dało by radę te związki kupić i stworzyć własną elektrownię która używała by Silników Stirlinga.Dzięki wykorzystaniu różnicy temperatur na zewnątrz w lecie 20 C ( górny wymiennik ciepła) i temperatura gruntu 4 C (dolny wymiennik ciepła). Niestety nigdzie nie znalazłem jakiejś tabelki czy kalkulatora/programu dzięki któremu można by obliczyć czy dany związek chemiczny wrze w 20 stopniach Celsjusza przy normalnym ciśnieniu.
  2.Czy istnieją związki chemiczne które ogrzane tworzą Jony a gdy zaczynają się oziębiać oddają elektron lub przyjmują elektron.Mam na myśli Obieg Zamknięty takiej cieczy czy gazu pod zmniejszonym/zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym.Wpadło mi to do głowy po obejrzeniu filmików na YouTube na temat Katastrofy w Fukushimie.Wszystkie Elektrownie Cieplne działają w ten sam sposób(Wrzenie jakiegoś związku chemicznego zamieniane jest na energię mechaniczną w turbinie a dopiero potem na prąd wzbudzany w prądnicy.Więc czy nie można ogrzać związku chemicznego aby ten Jon parując powędrował do góry i dotykając ścianki wymiennika ciepła który jednocześnie będzie anodą/katodą oziębił je i spowodował że ta ciecz spłynie z powrotem do ,,Pieca”(Zimna-Ciecz,Gaz-zjonizowany i znowu zimna ciecz i tak w kółko.)
  Wiem zawracam Ci głowę ale dziwi mnie że od ponad 100 lat żeby wytworzyć prąd na skalę przemysłową ciągle używa się do tego Prądnic.Szkoda że nie ma takich Baterii że wrzucasz w ognisko i ciepło zamienia na energię chemiczną a potem ochłodzone baterie używasz aż się nie rozładuje.A jak się rozładuje to znowu w ognisko.
  Ciało ssaków wytwarza prąd elektryczny bez prądnicy a do tego przy niskiej temperaturze. Na pewno jest wiele związków chemicznych które w odpowiednim urządzeniu bez prądnicy mogą wytwarzać prąd w obiegu zamkniętym będąc ogrzewane.Oczywiście są Ogniwa Paliwowe ale tam trzeba dostarczać paliwa i odbierać jego produkty.A mnie interesuje Wzbudzenie Prądu w takim TermicznymChemicznymReaktorze/Baterii o Obiegu Zamkniętym.
  3.Mógłbyś napisać coś więcej o tych Budynkach z tymi szczelinami przy chodniku:Jak wiele jest takich domów w Japonii?Jakie są typy zabezpieczenia przed trzęsieniami?O ile droższe od normalnych domów/bloków?Do ilu stopni w Skali Richtera wytrzymują.Jakieś fotki/linki do stron tych amortyzatorów budynków i map miast/Japonii (jeśli istnieją) gdzie jest ich najwięcej.Niestety Google Translator na japońskie krzaczki kiepsko tłumaczy. :/

  A swoją drogą Księżniczka Haruko Obokata to niezła szprycha.Szarpałby ją jak Reksio Szynkę.Mogę być jej Ninja 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s